Јеврејска погребна култура има историју дужу од три миленијума, али као резултат географски фрагментиране историје Јевреја и забране приказивања ликова јудаизма, није се појавио свеобухватни формални језик надгробне уметности. Јеврејски гробови су еволуирали у сталном дијалогу са погребном уметношћу хришћанске/муслиманске околине, док су изостављени мотиви неприхватљиви за строги монотеизам јудаизма. Грчко-римска, византијска, исламска, средњовековна и рано-модерна култура оставиле су свој формални траг на облицима јеврејске погребне уметности, док су текстуални натписи и симболи остали истински јеврејски и повезани са јудаизмом и/или јеврејским животом у Светој земљи и у егзилу.
Ова изложба аутора Рудолфа Клајна се фокусира на метрополитанска јеврејска гробља у појединим европским земљама, приказујући поменути културни дијалог у вртлогу друштава 19. века која су се брзо мењала, као и положај јеврејских мањина у њима. Овај панел приказује утицај традиције пре модерног доба, који се помиње у првом пасусу, утицај просветитељства, католичке, протестантске и православне фунералне уметности, улогу европских архитектонских стилова 19. века, као и утицаја немачког покрета реформе гробаља (Friedhofsreformbewegung) с почетка 20. века, и коначно, општи трендови модерне уметности.
Рудолф Клајн, рођен је 1955. године у Суботици, професор историје модерне архитектуре на Универзитету Обуда у Будимпешти. Претходно је предавао на Универзитету у Тел Авиву (1996-2006) и на Универзитету у Новом Саду (1986-91). Држао је гостујућа предавања/курсеве на Универзитету Харвард, Хебрејском Универзитету, Универзитету уметности у Токију, Техничким универзитетима у Берлину, Брауншвајгу, Будимпешти, Братислави, Кјоту, Академији уметности и дизајна Безалел, Универзитету Оулу итд.
Истражује модерну архитектуру, укључујући синагоге, у средњој Европи и јеврејски допринос секуларној архитектури од ране еманципације до покрета с краја 20. века. Објавио је петнаест књига из области теорије и историје архитектуре. Године 2017. је публиковао своје главно дело, свеобухватну књигу под називом Синагоге у Мађарској 1781-1918. Године 2018. објавио је прву општу књигу о модерној јеврејској погребној уметности под називом Метрополитанска јеврејска гробља у централној и источној Европи коју је издао ИКОМОС Немачка. Тренутно припрема књигу о јеврејској архитектури између 1820. и 2020. године за холандског издавача Брил.
Своје фотографије излагао је на више од 70 локација широм света.